Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Szaflarach

Szaflary

Aktualności

Życzenia Wielkanocne.
(15 kwiecien 2019)
Informacja
(15 styczen 2019)
Bezpłatna pomoc prawna.
(10 kwiecien 2018)
Infolinia dla wnioskodawców.
(04 kwiecien 2018)
Poradnictwo psychologiczne.
(28 marzec 2018)

Pierwsza Pomoc dla Seniorów

 Jak udzielać pierwszej pomocy - dowiedzieli się Seniorzy - mieszkańcy Gminy Szaflary.

Seniorzy w wieku 60+, z terenu Gminy Szaflary w dniu 27.08.2018r. mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które odbyły się w Urzędzie Gminy w Szaflarach. Udział wzięły 22 osoby - uczestnicy projektu socjalnego "Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary".

Wszyscy seniorzy z uwagą słuchali prowadzącego pana Pawła Mółki - Ratownika Medycznego i Instruktora Pierwszej Pomocy, bo przecież ta wiedza może przydać się w każdym wieku i w każdym momencie.

Seniorzy poznali strategie postępowania w określonych wypadkach- jak postępować z osobą podczas ataku padaczki, jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniach, ranach, co może oznaczać ból w klatce piersiowej i jakie kroki należy podjąć. Praktycznie mogli przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na specjalnym fantomie, a także pozycję boczną ustaloną. Instruktor zaprezentował także jak działa Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny AED, czyli urządzenie mogące wyzwolić impuls elektryczny dla przywrócenia prawidłowego rytmu serca.

Choć były to tylko ćwiczenia, niewykluczone, że nabyte umiejętności okażą się kiedyś przydatne w ratowaniu czyjegoś życia.

Projekt socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach pod nazwą: "Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary" jest dofinansowany ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.

 

                                                                                              Kierownik GOPS

                                                                                              Helena Gach
Copyright © 2010 GOPS Szaflary

Projekt i wykonanie - LabStudio


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego