Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Szaflarach

Szaflary

Aktualności

Życzenia Wielkanocne.
(15 kwiecien 2019)
Informacja
(15 styczen 2019)
Bezpłatna pomoc prawna.
(10 kwiecien 2018)
Infolinia dla wnioskodawców.
(04 kwiecien 2018)
Poradnictwo psychologiczne.
(28 marzec 2018)

Wyjazd do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

Seniorzy z gminy Szaflary w ramach projektu socjalnego "Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary II" w dniu 09.10.2019r. wzięli udział w wyjeździe do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem na sztukę teatralną "Gombica Staska Kubina".

Jest to dramat autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego, który przedstawia losy polskiego zbójnika z Tatr.    W trzyaktowym dramacie, grają w większości aktorzy - amatorzy, również ze Słowacji. Sztuka napisana w gwarze góralskiej, którą posługiwano się po obu stronach Tatr, oparta jest na faktach historycznych. tj. na rycinach pochodzących z XIX w., autorstwa Ignatza Gortlera de Blumenfelda.

Gombica to rodzaj amuletu ze szlifowanego kamienia lub mosiądzu, noszony w dawnych wiekach przez górali na szyi. Można powiedzieć, że jest to pierwowzór spinki góralskiej. W sztuce „Gombica Staska Kubina” Hanusia daruje gombicę ukochanemu Staskowi, zanim rozdzieli ich los….

Sztuka przeniosła widzów na początek XIX  wieku. Trwa wojna francusko-austriacka i dotyka ona również Skalne Podhale. Ziandary, czyli żołnierze austriaccy werbują do austriackiego wojska młodych górali. Taki los spotkać ma też Staska Kubina, który nie zgadza się na pracę w lesie – rolę donosiciela, którą proponuje mu austriacki leśniczy Blumenfeld.

Fabuła, w której losy Staska i Hanusi splatają się z losami Rzeczpospolitej, a łączy je postać Śpiącego Rycerza, który ukazuje się Staskowi, wciąga nie tylko wartką akcją, ale i wyczuleniem na detal. Aktorzy w sztuce posługują się rodzimą gwarą podhalańską, mają na sobie stroje przypominające te, które nosili ich pradziadowie w XIX wieku.

 Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni i wdzięczni, za zorganizowanie wyjazdu. Padały kreatywne pomysły kolejnych wyjazdów, które nie tylko integrują grupę ale także aktywizują jednostkę.

Projekt socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach pod nazwą: "Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary II" jest dofinansowany ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.

 

 

(10 październik 2019)Copyright © 2010 GOPS Szaflary

Projekt i wykonanie - LabStudio


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego